آیا لوله های پی وی سی برای استفاده از آب آشامیدنی مناسب هستند؟

بسپارگستر حدادی

آیا لوله های پی وی سی برای استفاده از آب آشامیدنی مناسب هستند؟

 

لوله های PVC (پلی وینیل کلراید، برای آب سرد) و CPVC (کلرید کلرید کلراید که برای آب گرم و سرد استفاده می شوند) سال هاست که برای انتقال آب آشامیدنی در خانه ها استفاده می شوند و از لحاظ استاندارد، دارای تائیدیه های لازم هستند.

 

با این وجود نمی توان از لحاظ تولید یا بازیافت به عنوان سازگار با محیط زیست آن را توصیف کرد، البته چسب های مورد استفاده برای ارتباط این لوله ها به یکدیگر دارای حلال های بسیار قویی هستند که در طبیعت قابل بازیافت هستند.

 

لوله های پلی اتیلن قابل انعطاف (پلی اتیلن متقاطع، که برای آب گرم و سرد استفاده می شوند) امروزه کاربرد های زیادی پیدا کرده اند و انتخاب خوبی برای استفاده در ساختمان سازی هستند، زیرا نصب آنها نیز آسان است. همچنین این لوله ها طعم پلاستیکی که دیگر لوله ها به آب می دادند را ندارند. از آنجا که برای ارتباط این لوله ها نیاز به رابط های کمتری است، نیاز به استفاده از چسب کمتری است، از حلال های سمی کمتری در نصب آن وجود دارد.

 

لوله های پی وی سی و سی پی وی سی که علامت “NSF-61” یا “NSF-PW” بر روی آنها درج شده است نشان دهنده این هستند که تست های لازمه برای استفاده برای آب آشامیدنی از لحاظ مواد شیمیایی سمی را به خوبی پشت سر گذاشته اند و مورد تائید هستند.

 

تفاوت اصلی PVC در مقایسه با سایر ترموپلاستیک ها خاصیت انعطاف پذیری آن است. پی وی سی خام دارای درجه سختی بالایی می باشد، از اینرو به افزودن موادی به مواد اولیه آن را به شکل دلخواه و مورد مصرف در می آورند. این مواد افزودنی باعث از بین بردن مواد سمی آن می شود و آن را کاملا بی اثر و غیر سمی می کند به طوری که می توان آن را در ابزارهای پزشکی، مواد غذایی و اسباب بازی ها نیز به کار برد.

 

پی وی سی به خاطر خاصیت انعطاف پذیریی که دارد محبوبیت زیادی پیدا کرده است، که می توان به برخی از این ویژگی ها اشاره کرد:

 

  1. باتوجه به اینکه پی وی سی را می توان به هر درجه سختی رساند و از انعطاف پذیری خوبی نیز برخوردار است، می توان آن را برای تولید محصولات طبقه بندی کرد.
  2. پی وی سی دارای مقاومت شیمیایی بالایی می باشد.
  3. پی وی سی ماده ای کاملا غیر سمی و بدون عیب می باشد.
  4. این ماده در برابر قارچ ها، باکتری ها، جوندگان و حشرات مقاوم است.
  5. گازها و مایعات از پی وی سی نشت نمی کنند.
  6. از انواع پی وی سی می توان به عنوان عایق حرارتی، الکتریکی و صوتی استفاده کرد.
  7. طول عمر بالایی دارد.
  8. باعث انتشار شعله نمی شود.

 

کاربردهای پی وی سی بسیار گسترده است و طیف بسیاری از مواد مصرفی را در بر می گیرد. به عنوان مثال در ساخت لوله ها، سقف ها، پوشش های موبایلف دستکش ها، پنجره ها، چکمه ها، کفش و لباس و حتی کارتها ی اعتباری می توان از این ماده استفاده کرد.

 

استفاده از پی وی سی در صنعت ساختمان

 

PVC و استفاده از آن در ساخت لوله

 

تقریبا نیمی از تمام پلاستیک پی وی سی برای ساخت لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. پی وی سی بسیار قوی، سبک وزن و دارای سطح پایین واکنش پذیری است، بنابراین از آن در ساخت لوازم بهداشتی ، سیم کشی در زیر زمین و سیستم توزیع آب استفاده می شود. لوله های آب مقاومت زیادی دارند و دچار پوسیدگی یا زنگ زدگی نمی شوند، بنابراین پی وی سی ماده ای قابل اعتماد و مناسب برای استفاده در صنعت لوله کشی آب آشامیدنی می باشد.

 

ساخت سیم های برق با استفاده از PVC

 

معمولا از پلاستیک براس اخت مواد عایق برروی سیم های برق استفاده می شود. استفاده از این ماده بسیار مقرون به صرفه می باشد و همچنین در برابر حرارت، سایش و لحیم کاری نیز مقاوم است. یک لایه نازک از این ماده سیم های الکتریکی را ایزوله می کند. باعث افزایش ایمنی در برابر کابل های بدون محافظ می شود. پی وی سی در برابر آتش، مواد شیمیایی و روغن و ضربه مقاوم می باشد و خاصیت انعطاف پذیری آن بسیار مورد استفاده است.

 

همچنین به دلیل داشتن خاصیت ضد زیستی از رشد میکروب ها جلوگیری می کند. از این ماده به عنوان محافظ سیم های مسی، آلومینیومی و فیبرهای نوری استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *